"Bebek mümkün olduğu kadar anne sütü ile beslenmelidir. Çünkü anne sütü, bebek daha anne karnında iken onu besleyen kana en çok benzeyen besindir...

" Buharalı İbni Sina (980-1037)
Günümüzde bebeklerin doğumdan itibaren ilk altı ay boyunca yalnız anne sütü ile beslenmesi ve bu süre içinde su dahil hiçbir ek besin verilmemesi önerilmektedir.
 
İlk altı ay tek başına anne sütü ile beslenme ardından,  uygun ek besine devam edilerek yılda 1.3 milyon bebeğin ölümünün önlenebileceği hesaplanmaktadır. Hastalıkları önlemesi, maliyetinin çok düşük olması ve atık bırakmaması nedenleri ile anne sütü ile beslenme en yararlı, en ekonomik ve en çevre dostu beslenme biçimidir.

Araştırmalar, sıcak ülkelerde bile ilk altı ayda bebeklerin, su dâhil hiçbir ek besine gereksinimlerinin olmadığını göstermektedir. Doğal beslenme olarak tanımlanan bu beslenme biçimi ile, süt çocuklarında başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere, birçok hastalığın görülme sıklığı azalmakta ve beyin gelişimi daha iyi olmaktadır.
 
Anne sütü ile beslenenlerde ileri yaşlarda alerji,  kanser, multiple skleroz, ateroskleroz vb. hastalıklar ile, alkolizm gibi süreğen sorunlara daha nadir rastlanmaktadır. Emziren kadınlarda meme kanseri,  yumurtalık kanseri, osteoporoz ve anemi daha az görülmektedir.© 2011 - All Rights Reserved - Sümer A.Ş.- sumer@sumeras.com
Merkez : G.M.K. BULVARI NO:7/11 KIZILAY 06440 ANKARA
Phone : (0312) 418 41 29 - (0312) 418 26 46 pbx - Fax : (0312) 425 49 83
Web : http://www.sumeras.com

MERKEZI ISVIÇRE'DE BULUNAN MEDELA AG'NIN TÜRKIYE TEK DISTRIBÜTÖRÜDÜR.