Emzirmenin yaygın olarak dört pozisyonu vardır.

 

1. Beşik Pozisyonu

2. Çapraz Beşik Pozisyonuz

3. Çanta Pozisyonu

4. Yatar Pozisyon


 

Beşik Pozisyonu: Bebeğin ilk günlerinde beşik pozisyonu önerilir.  Anne kol destekli bir koltuk veya yastık desteği ile bu pozisyonu sağlanabilir. Bebeğin başı annenin dirseğinin iç tarafına yatmıştır. Annenin ayakları altında bir destek bulunmalıdır. Annenin kucağında bir yastık olması çocuğu kucakta tutabilmek açıcından yararlı olur. Bebeğin altta kalan kolunu dış yana doğru yerleştirmek yararlı olur. Bebeğin üzerine yatırılan Annenin kolu, bebeğin sırtından destek vermelidir.


 

Bu pozisyon normal yolla zamanında doğmuş bebekler için uygundur. Sezaryen ile doğum yapan annenin karnındaki dikişlere baskı oluşabilecek bir pozisyondur. Ayrıca erken doğmuş küçük bebekler güçsüz ise, bu pozisyonda meme başını iyi tutamayabilir.


Çapraz Beşik Pozisyonu


Diğer pozisyondan farklı olarak anne eliyle bebeğin başını desteklemektedir. Bebek hangi taraftaki memeyi emiyorsa buna bağlı olarak desteği annenin diğer kolu ve eli verir. Bebeğin emdiği taraftaki annenin eli meme başını tutarken,  diğer kolu bebeğin sırtına, eli ise bebeğin başına destek verir.
Bu pozisyon zamanından önce doğmuş bebekler için uygundur. Meme başını yeterli kuvvetle tutamayan bebeklere, başından destek vererek yardımcı olunabilir.

 
Çanta Pozisyonu


Bu pozisyon koltuk altına sıkıştırılan çantayı tutar tarzda tutma esasına dayanır. Bebeğin bulunduğu taraftaki kol, bebeğin sırtına destek verirken el başını arkadan tutar. Diğer taraftaki el ile anne memesini tutarak bebeğin ağzına yerleştirir. Annenin bebeğin bulunduğu yandaki kolunun altına yastık koyması yararlı olur. Ayrıca anne kolunu bacağına da dayayabilir.
Annenin karnında ameliyat dikişleri bulunduğu veya karın bölgesine bebeğin baskı yapmasından rahatsızlık duyulan bir durum olduğunda kullanılabilir. Ayrıca büyük veya çok küçük göğüsleri olan anneler ile ayni anda iki bebeği emzirmek isteyen anneler için bu pozisyon uygulanabilir. Meme başını iyi tutamayan küçük bebekler için de bu pozisyonu kullanmak yararlı olabilir.

Yatar pozisyon
Anne ve bebeğin her ikisinin de yattığı yerden emzirme durumudur. Anne yatakta sırt üstü yatmaktadır. Yatağın sırt tarafı yükseltilmiş veya yastıklarla kaldırılmış olmalıdır. Anne ayaklarını dizlerinden kırarak yatağa dayar. Bebeği de sol veya sağ yanına yan olarak yatırır. Annenin omzunun altına yastık koyması yararlı olur. Ayrıca bebeğin başının altına küçük bir yastık konulabilir. Dikkat edilmesi gereken konu bebeğin memeye uzanmasına gerek kalmaması ve annenin bebeğin üstüne doğru abanmamasıdır. Annenin yattığı yerden kalkmasını zor olduğu durumlarda veya yattığı yerden emzirmek istendiğinde uygulanabilir.© 2011 - All Rights Reserved - Sümer A.Ş.- sumer@sumeras.com
Merkez : G.M.K. BULVARI NO:7/11 KIZILAY 06440 ANKARA
Phone : (0312) 418 41 29 - (0312) 418 26 46 pbx - Fax : (0312) 425 49 83
Web : http://www.sumeras.com

MERKEZI ISVIÇRE'DE BULUNAN MEDELA AG'NIN TÜRKIYE TEK DISTRIBÜTÖRÜDÜR.